Airbrush, selle valimine ning kasutamine.

Moderaator: Juhtkond

Vasta
Kasutaja avatar
siim123

Airbrush, selle valimine ning kasutamine.

Postitus Postitas siim123 » 24 Jaan 2011, 21:50

Teen pisut ülevaatlikuma teema airbrushidest ehk aerograafidest. Mitmes teemas on seda mainitud, aga enamasti niimoodi üldiselt ning uuem inimene ehk ei pruugi midagi aru saada.

Mis on airbrush ehk aerograaf?
Aerograaf on väiksemat sorti, õhu abil töötav tööriist, millega saab igasugu asju värvida, aga meie keskendume siin mudelismile. Tema eeliseks spray ning pintslivärvimise ees on kordades parem töö kvaliteet ning tihti ka võimalus värvi hulka reguleerida. See annab värvimisel palju eeliseid, eriti mitmetoonilistel paintjobidel.
Välja näeb üks tüüpiline airbrush selline

Airbrushe jaotub veel mitmeteks erinevateks, kuid mina isiklikult soovitan eelnevas lingis näitatud airbrushi tüüpi. Tegu on gravity feed dual action airbrushiga.

Lahti harutatuna näeb ta välja selline:
Pilt

Ehituselt väga lihtne, aga samas tegu ikkagi õrna asjaga, niiet tuleb antud tööriistaga õrnalt ümber käia. Kõige õrnem ning üks tähtsamaid osi on düüs ehk inglise keeles nozzle. Antud pildil on tegu katki murtud düüsiga niiet ma mõtlen seda õrnuse asja väga tõsiselt.

DüüsidHinnaklassid jaotuvad ka erinevateks ning Eestist on kõige odavam asjapulk Revelli airbrush, mida mina mitte mingil juhul ei soovita. Töö teeb ära, aga värvi hulka reguleerida suurt ei anna ning ta on üsna vastiku ehitusega. Korralikud airbrushid aga maksavad palju ning soovitan otsida ebayst omale odav hiina dual action airbrush 15-20 taala eest, täpselt selline nagu ülalpool näidatud. Ise kasutan samuti odavaid hiina dual action airbrushe ning on senimaani ilusti kõik tööd ära teinud, peab enam vähem minu karmi kohtlemist vastu ka. Kellel tõsine huvi, aga raskusi leidmisega, võin aidata sobiva otsimisega ebayst ning ära tellida.

Kasutamine suurem kunst pole, viskad värvi topsi, vajadusel lahjendad ning anna aga tuld. Hiljem puhastada atsetooni/nitrolahustiga ning paar korda puhast atsetooni läbi airbrushi lasta, hea nipp on ka sõrmega otsa blokeerimine, siis ta paneb airbrushi tagurpidi tööle ning lööb kõik kinni takerdunud mustuse/värvi topsikusse tagasi.

Vast kõige problemaatilisem osa airbrushi omamisel on õhusurve saamine. Kõige otstarbekam viis oleks mõnda sorti kompressor, aga seda kõik endale lubada ei saa, ning tihti ei pruugi naabrid/elukaaslased/vanemad lärmiga rahul olla. Sellejaoks on olemas spets õhuballoonid, aga neid ma ei soovita, kallid ning parajad närakad. Lisaks on osad vennad siin leitanud igasuguseid rehvide ühendamise airbrushiga jne, aga eks igaüks teab ise kuidas hea on.

Ning midagi kasulikku Miramaxilt
Miramax kirjutas:Pilt

http://www.upload.ee/files/1099965/Scale_Auto_-_How_To_Use_An_Airbrush.pdf.html
Nüüd jooksis juhe kokku ning rohkem midagi kirjutada ei oska, ideid täienduseks oodatud :D

Vasta