AMO F-15 1/24 "Progress" - Simmtann

Plastikmudel.net ja hobimaailma võistlus

Moderaator: Juhtkond

Kasutaja avatar
simmtann
Kontakt:

AMO F-15 1/24 "Progress" - Simmtann

Postitus Postitas simmtann » 04 Jaan 2018, 17:02

Peale pikemaid vaidlusi iseendaga otsustasin täna hetkeemotsiooni ajendil ikkagi järgmise asja lauale pulkadeks tõmmata.
Viimasel ajal on küll kõik tegemised mudelimaailmas pooleli kippunud jääma, aga ehk seekord ikkagi õnnestub. Lootma ju peab :)
Teen siis esimese hooga kohe teema ka ära, et taganemine keerulisem oleks.

Автомобильное Московское Общество Ehk AMO mudel F-15 oli tootmises aastatel 1924-1931. Tehas milles teda valmistati sai hiljem kandma suure isakese Stalini ja veel hiljem Likhachovi (wiki kirjapilt) nime, ehk siis arusaadavamalt : AMO (1916-1931) = ZIS (1931-1956) = ZIL (1956-2012).
Tehas löödi Moskvasse püsti 1916, kui otustati, et FIAT-i käest veoautode ostmine suuremas koguses on kallim, kui mainitud sõidukite omaviisiline tootmine. Suures plaanis ongi AMO-F15 mõneti parendatud FIAT 15 Ter.
Venelaste versioon suutis vedada 1,5 tonni, arendas maksimaalset kiirust 50 km/h, ning evis tänases mõistes uskumatult hädised 26 kilowatti :)
Suures plaanis loeti sõiduk ikkagi õnnestumiseks, ning neid vorbiti kokku üle 6000.

Mudeli on tootnud Moskva Mänguasjatehas "Progress." Uhke nimi ei peegeldu siiski kuidagi toote kvaliteedis. Mingite andmete järgi on tegemist 1983 aasta üllitisega, ehk junntükk on tervelt 7 aastat vanem kui mina. Samas võib ta ka vabalt veelgi vanem olla. Karbil on kirjas, et tegu on mänguasjaga 7-12 aastastele lastele, eks ma annan endast parima, et selle raamistiku sisse vähemalt mingisuguste parameetritega ära mahtuda. Minuni jõudes oli asjapulk iseenesestmõistetavalt juba koostatud. näinuna mõnesid muid samast perioodist pärinevaid kokkupandavaid mudeleid, pean tõdema, et konkreetse veduki koostaja on olnud lausa meister. Mingi möginaga, mida ma oskan ainult kummiliimiks pidada on ümber käidud äärmiselt ratsionaalselt. Tunnistan ausalt, et täiesti algosadeks ma teda ei hakanudki lammutama, raam näiteks jäi suures osas nii nagu ta kunagi koostatud oli.

Suurim küsimärk hetkel on visioonis, mis temast saama peaks. Esialgne plaan oli ta lihtsalt puhastada ja panna kokku nii, nagu ta karbist pidanuks kunagi tulema. Selline vahva nostalgiline käkk. Aga pisut teemasse süvenedes tõdesin, et ta ei ole tegelikult nii mänguasi ühti. Mõõdulindiga kallale ei hakka tormama, aga silma järgi on ta isegi AMO moodi ja üllatavalt korrektne detailides. Kuna ka eeskuju on oma olemuselt väga primitiivne masin, võiks siit suhteliselt kerge vaevaga täitsa mudeli moodi toote välja vormida. Ühesõnaga ma jooksvalt ikkagi otsustasin teda pisut parendada, kui palju, eks see selgub töö käigus.

Alustasin raamist, ning esimese asjana lendasid esivedrud prügikasti. Nad jäävad eest vaates väga hästi näha, ning vanad olid väga primitiivsed. Proovisin vanadest fotosöövituste jääkidest midagi asemele kompunnida. Liiga autentne ta ei saanud, aga parem vast ikka, kui algne.

Lähteülesandest jäi muidugi suures tuhinas pilt tegemata, kuid siin on mudel teibiga kokku laotult. Mingi visiooni saab ette.
Pilt

Raam sellisena, nagu teda puhastama saab hakata. Jällegi, kuna raami esimene ots jääb väga hästi vaadeldav, otsustasin talle natuke parema välimuse anda. siit paistavad tühjemaks freesitud raami otsad, edasi peab neid viimistlema hakkama.
Pilt
Kuna kogu raam on tegelikult täismaterjal ja VÄGA koledate valujälgede ja üleüldse hirmsa käekirjaga, kaalusin ka kogu raami uuesti fabritseerimist, kuid siis ei jääks lõpuks mudelist suurt midagi alles. Otsutasin vähemalt raami põhjaaluse osa jätta just nii koleda, kui ta peale kerget puhastamist jääb, et näidata selle suurepärase mudeli kvaliteeti ka valmis produktil. Võibolla maitse asi, aga PÄRIS mudelit sellest asjast niikuinii ju välja ei vooli, las tal siis olla mõned vimkad sees.

Ning viimaseks siis plekiribadest kokku klopsitud esivedru.
Pilt
See alumine pulk on raami küljest ära lõigatud "vedru."

Votsellised lood siis täna.
hetkel vähemalt on tuhin peal ja tuju hea, ehk saab midagi valmis meisterdatud ka enne, kui hoog jälle määramata ajaks kanaaridele ära sõidab :)

Tanel
Kui ma mudeleid veidi veel aeglasemalt ehitaksin, kutsuks uued kasutajad mind foorumis tilganäppijaks!

Kasutaja avatar
uudu

Re: AMO F-15 1/24 "Progress" - Simmtann

Postitus Postitas uudu » 08 Jaan 2018, 21:08

On alles kokkusattumus - võtsin ka ca nädal tagasi mitmeid aastaid keldris seisva amo juppideks ja proovin vähe etemaks teha. Proovisin ka guugeldada selle kohta aga infot suhteliselt null, hea kui mõne pildigi leiab.
Igastahes edu masinaga! Arvatavasti saad ennem valmis enda oma, niiet mul hea mõtteid võtta :D

Kasutaja avatar
simmtann
Kontakt:

Postitus Postitas simmtann » 09 Jaan 2018, 08:06

Mul on päris korralik materjal zil tehase ajaloo kohta paberil, aga kui Google reale toksida АМО-Ф-15 slaavi tähtedega, avardub ka sealne pildipark kordades.
Kas korrektsete rataste vastu oleks huvi? Suhtlen ühe Ukraina värkstoaga, kes oleks nõus 3d printima autentsed rattad. Hinnas ei ole küll kokku veel leppinud, aga ilmselt kahte jooksu telllides saaks juba veidi rohkem kaubelda.
Kui ma mudeleid veidi veel aeglasemalt ehitaksin, kutsuks uued kasutajad mind foorumis tilganäppijaks!

Kasutaja avatar
simmtann
Kontakt:

Postitus Postitas simmtann » 01 Mär 2018, 00:45

Aega ju on, milleks kiirustada...

Pilt

Kinnitused on veel lõpuni viimistlemata, teen seda vahetult enne värvi, et oleks mugavam asju vajadusel lahti võtta, kui nii peaks mugavam olema midagi teha.

Tanel

Kasutaja avatar
simmtann
Kontakt:

Postitus Postitas simmtann » 21 Mai 2018, 00:30

SiimTamm on tegelenud kõige muu kui mudeliehitusega. Põhiliselt küll ühe rohelise kiirestisõidu BMW kokku-lahti-kokku paneminega. Nimelt kuidagi juhuste kokkulangemisel eksisin eelmisel kevadel ühte hobigaraaži ja ega sealt enam eriti välja polegi saanud. Viimasti olnud Speedestil sai uues kuues sündinud portatiivne välipeldik esimeses ringis sõidetud 400m ajaks 11,9 sekundit. Nagu allolevalt klipilt võib aimata, ei olnud tegu erilist pidamist eviva tõmbega, aga seoses tagasisõidul purunenud karteriga rohkem proovida ei saanud. Ja eks see sujuvalt tähendab jälle garaažipäevi ja mudeliehitus taandub kuskile tagaplaanile.

https://m.youtube.com/watch?v=sXGolOgTdBU

Kuigi eks ma midagi olen teinud ka. Üks pigem detailne mudeliprojekt on esialgse tähtajaga täpselt minimaailmaks valmimas. Arvestades senist käitumismustrit siiski ilmselt natuke hiljem. Lõpliku valmimiseni võib aga minna kuni paarkümmend aastat :D

Vasta